Pielgrzymka

Toruń – Licheń – Kalisz

W dniach 15-16 czerwca 2019 r. w naszej parafii odbyła się pielgrzymka do Torunia, Lichenia i Kalisza.

Gdy przyjechaliśmy do Torunia, zwiedziliśmy Sanktuarium Gwiazdy Nowej Ewangelizacji, gdzie odbyła się Msza Święta ubogacona śpiewem młodzieży z naszej parafii. Po jej zakończeniu przeszliśmy do Wyższej Szkoły Medialnej, a następnie udaliśmy się do Rozgłośni Radio Maryja; tam odmówiliśmy różaniec. Później zaczęliśmy zwiedzanie Rynku Starego Miasta w Toruniu. Było tam wiele starych budowli, ale moją uwagę najbardziej przykuł Kościół Świętego Ducha, jest to kościół katolicki, prowadzony przez księży Jezuitów. po przejęciu przez katolików zmieniono wezwanie z Krzyża Św. na Ducha Świętego.

W godzinach popołudniowych przejechaliśmy do Lichenia. Tam zostaliśmy zakwaterowani w pokojach i udaliśmy się na obiadokolację. O godzinie 21 mieliśmy możliwość udziału w Apelu i procesji światła, co było dla mnie niesamowitym przeżyciem. Świece niesione przez ludzi tworzyły rzekę światła – chwila wyjątkowa.

Następny dzień zaczęliśmy Mszą Świętą o godzinie 7.30 w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski w Licheniu. Moją uwagę przyciągnęła symbolika kościoła – prowadzą do niego 33 stopnie nawiązujące do lat życia Chrystusa na ziemi, świątynia ma 365 okien oraz 52 otwory drzwiowe, co symbolizuje dni i tygodnie roku kalendarzowego. Do godziny 12.50 zwiedzaliśmy Sanktuarium, gdzie mieliśmy 2 godziny czasu wolnego. Mieliśmy możliwość podziwiać Licheń z wieży widokowej, a także zabrać wodę z cudownego źródełka. O godzinie 13 udaliśmy się na obiad. Po posiłku przejechaliśmy do Lasu Grąblińskiego, w którym przeszliśmy Drogę Krzyżową prowadzoną przez młodzież. Około godziny 15 wyjechaliśmy z Lichenia. Po przyjeździe Nawiedziliśmy Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu, w którym znajduje się cudowny obraz, któremu przypisuje się setki uzdrowień.

Podczas powrotu odmówiliśmy koronkę i modlitwę różańcową, a także śpiewaliśmy pieśni religijne. Wróciliśmy do Jasła w godzinach nocnych.

[Agnieszka]